Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
| Material | Polyester |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI-compliant polyester mesh |
National Safety Apparel™ Bib Overall 9 oz. Khaki Indura Ultra Soft, Multi
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protective bib overalls provide the highest level of protection in work with electrical exposures and hazards.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Resistance | Flame |
| Seam Type | Stitched |
| Color | Khaki |
| Ankle Style | Open |
| Waist Style | Standard |
| Arc Flash Rating | 25 cal/cm² |
| Material | Cotton, Nylon |
| Certifications/Compliance | CAT 3, ASTM F1506, OSHA 1910.269, NFPA 70 E, CSA Z462 |
| Closure Type | Buckle |
| Suspender | Adjustable |
International Enviroguard™ MicroGuard MP™ Microporous Lab Coats, No Pockets
Microporous lab coats deliver protection and comfort through a strong and durable fabric designed for worker comfort.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Material | Microporous Composite Fabric |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Folded |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
International Enviroguard™ Cotton & Polyester 3-Layer Ear Loop Masks
Cotton & Polyester 3-Layer Ear Loop Masks are machine washable face masks made of cotton (35%) and polyester (65%) blend. Mask covers the mouth, nose and chin and provide comfortable protection over long hours.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 3-ply |
| Length (Metric) | 11.9 cm |
| Product Type | General Purpose Face Mask |
| Size | Standard |
| Length (English) | 4.7 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
Ergodyne™ Squids™ 3700 Web Tool Tails™
Web Tool Tails™ provide retrofit attachment points to a variety of tools and equipment.
| Load Bearing Capacity (English) | 2 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 0.9 kg |
| Certifications/Compliance | Approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard |
| Webbing Material | Nylon |
International Enviroguard™ GammaGuard CE™ Sterile Coveralls
CE sterile coveralls offer enhanced safety with attached hood and boots along with a storm flap over the zipper.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Waist Style | Elastic |
| Material | Proprietary Laminate Non-woven Fabric |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Sterile |
| Resistance | Abrasion,Caustics,Liquid,Particle,Water |
| Protection Class | General |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic,Thumb Loop |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Back Style | Tunnelized Elastic Back |
| Model | CE11019CIS |
| Style | Coveralls |
| Ankle Style | Elastic,Attached Boots |
| Hood Type | Attached, Tunnelized Elastic Face |
| Closure Type | Zipper with Storm Flap |
International Enviroguard™ Super Heavy Duty 3417 CPE Shoe Covers
Water resistant shoe covers feature a strong elastic closure to help protect shoes from liquids and debris. Ideal for a variety of tough environments that require heavy duty protection.
| Resistance | Dry Particulates,Splash |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Sole Type | Standard |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Size | X-Large |
| Packaging Quantity | 300/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Material | CPE |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
International Enviroguard™ GammaGuard CE™ Sterile Cleanroom Frocks
Clean processed frocks protect against various liquids and particulates. Individually packaged and sterilized to prevent workplace contamination and cross-contamination of products or materials.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Packaging Type | Individually Packaged |
| Color | White |
| Material | GammaGuard CE™ |
| Sterility | Sterile |
| No. of Pockets | None |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Tunnelized Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 2.1 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI-ISEA 101-1996 R2008 |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Bound |
| Weight (Metric) | 0.06 kg |
| Toe Material | Steel |
|---|---|
| Sole Features | Midsole, Trac-lite outsole, Contoured heel, 8mm Wool felt insole |
| Color | Black |
| Height (English) Heel | 0.31 in. |
| Resistant To | Ozone and abrasions |
| Material | Rubber |
| Certifications/Compliance | ASTM F2413-11 M I/75 C/75 EH PR |
| Liner Material | Canvas |
| For Use With (Application) | Cold, muddy wet jobsites |
| Height (Metric) Heel | 0.8 cm |
| Height (English) | 32 in. |
| Seam Type | Stitched, taped |
|---|---|
| Material | Nylon, Vinyl |
| Certifications/Compliance | NFPA 701 |
| Closure Type | Snap |
MicroGuard MP™ Microporous Coveralls, Elastic Wrists and Ankles
Microporous coveralls deliver protection and comfort through a strong and durable fabric.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Color | White |
| Waist Style | Elastic |
| Material | Microporous Fabric |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Resistance | Abrasion,Caustics,Liquid,Particle,Water |
| Protection Class | General |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Back Style | Elastic |
| Model | 8013 |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Unhooded |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
International Enviroguard™ White SMS Lab Coat with 3 Pockets, Knit Wrists
SMS lab coat protects against dust, dirt, grime, and dry particulates in nonhazardous settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Description | White SMS Lab Coat with 3 pockets, knit wrists, and knit collar |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| No. per Pack | 30/Cs. |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
International Enviroguard™ PVC Chemical Apron with Long Sleeves
Heavy-duty, Blue PVC Chemical Apron with Long Sleeves for protection against acids, chemicals, alcohol, oils, grease, and more.
| Thickness | 6 mil |
|---|---|
| Resistance | Liquid, Abrasion, and Puncture Resistant |
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Welded |
| Type | Apron |
| Cuff Style | Elastic |
| Color | Blue |
| No. per Case | 36/Cs. |
| Material | PVC |
| Closure Type | Waist Ties |
National Safety Apparel™ Enespro™ ArcGuard™ 12 cal Coverall Kit with Lift Front Hood and Voltage Gloves (11)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The premium choice for superior comfort, improved safety and above average durability
| Seam Type | Stitched |
|---|---|
| Product Type | Arc Flash Kit |
| Color | Navy |
| Ankle Style | Open |
| Material | Cotton, Nylon |
| Arc Flash Rating | 12 cal/cm² |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Utilities, Manufacturing, Electrical Contractors |
| Closure Type | Zipper |
| Suspender | None |